LIVE SCORES

Τετάρτη, 21 Ιουλίου 2010

ΠΑΟ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 3-1 - Πρώτο δείγμα θετικόν, χαμόγελα για "νέους"

Από τα... μαλλιά άρπαξαν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Νίκος Νιόπλιας, οι "ρεζέρβες" του Παναθηναϊκού, καθώς επιβλήθηκαν με 3-1 της Βόλφσμπουργκ, στο πρώτο φετινό φιλικό των "πράσίνων" στην Αυστρία. Αποκάλυψη ο νεαρός Μαυρίας, πολύ καλός ο Ρουκάβινα, κεφάτος ο Λέτο.

Με σύστημα 4-2-3-1 παρουσίασε τον Παναθηναϊκό ο Έλληνας τεχνικός, με τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια, τον Καντέ στο αριστερό άκρο, με τον Μπιάρσμιρ στο δεξί. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Μελίσσης και Σαριέγκι.

Πιο μπροστά τους, με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς ήταν οι Σιμάο και Μαρίνος, με τον Γκάμπριελ να κινείται από τα δεξιά, τον Λέτο από τα αριστερά και τον Κλέιτον στον άξονα, δίνοντας παράλληλα βοήθεια και στον Πετρόπουλο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Δυνατό «μπάσιμο»

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από την αρχή πίεσαν για να πετύχουν ένα τέρμα. Μάλιστα, μόλις στο 3΄ ο Πετρόπουλος βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ, Χιτζ, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το σουτ του Έλληνα άσου.

Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Κλέιτον έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, έδωσε στον Πετρόπουλο, αυτός είδε την κίνηση του Γκάμπριελ, με τον Βραζιλιάνο να μπαίνει στην περιοχή των Γερμανών, πέρασε τον Σέφερ και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Χιτζ, ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Αλλαγή… σκηνικού

Όμως, κάπου εκεί σταμάτησε και το επιθετικό κρεσέντο για τους «πράσινους», καθώς η Βόλφσμπουργκ ανέβασε… στροφές και πίεσε για την ισοφάριση. Δυστυχώς, ο… καρπός της υπεροχής των Γερμανών ήρθε στο 38΄ όταν ο Ζιανί έκανε την σέντρα, με τον Ντεζάνγκα να κάνει το πλασέ στην κίνηση και να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1).

Μάλιστα, οι «λύκοι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα ακόμα τέρμα, πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, όταν στο 44΄ ο Ντζέκο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μάντζουκιτς, ο οποίος κινήθηκε στην «πλάτη» της «πράσινης» άμυνας, βρέθηκε απέναντι στον Καρνέζη, έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον Ντεζάγκα να κάνει και αυτός με την… σειρά του το σουτ, όμως ο Έλληνας πορτιέρο με εξαιρετική επέμβαση, μπλόκαρε.

Αφού δεν… μπορούν μόνοι τους!

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βγήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε για ένα γκολ, αλλά το σουτ του Λέτο στο 59΄ έφυγε άουτ.

Κάπου εκεί, είχαμε την φάση του αγώνα, όταν δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεζάγκα έχοντας την μπάλα στον χώρο του κέντρου, θέλησε να την γυρίσει στον τερματοφύλακά του, αλλά ο Λενς δεν είχε καλή αντίληψη της φάσης και δέχθηκε ένα απίστευτο αυτογκόλ, από τον σκόρερ της Βόλφσμπουργκ. Μάλλον δεν είχε καταλάβει ότι άλλαξαν εστίες!

«Φουριόζοι» Ρουκάβινα και Μαυρίας!

Η πίεση του Παναθηναïκού συνεχίστηκε αμείωτη, παρά τις αλλαγές, με τον Ρουκάβινα στο 71΄ να φτάνει στο γκολ, σε ένα… σπάνιο τέρμα. Έπειτα από σέντρα, ο Κροάτης επιθετικός έπιασε μια κεφαλιά, η μπάλα πήρε πολύ ύψος, οι αμυντικοί των «λύκων» τα… έχασαν, με τον νεαρό φορ να μπαίνει εκ νέου στην φάση και με νέα κεφαλιά να κάνει το 3-1.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, όταν ο Μαυρίας, που ήταν η αποκάλυψη του φιλικού, στα λεπτά που αγωνίστηκε, έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, ο Μάντλουνγκ τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Όμως, ο Ρουκάβινα δεν ήταν εύστοχος από τα 11… βήματα, με τον Λενς να αποκρούει και στην επαναφορά, ο Δημούτσος έκανε νέο σουτ, όμως και πάλι ο πορτιέρο των Γερμανών απέκρουσε.