LIVE SCORES

Σάββατο 28 Αυγούστου 2010

Με... κινητήρα SKODA!

Αρνητική ήταν η πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πρωταθλητές, στο πρώτο παιχνίδι της φετινής χρονιάς, παραχώρησαν ισοπαλία με 1-1 στην Skoda Ξάνθη. Με δύο "πρόσωπα" το "συγκρότημα" του Νίκου Νιόπλια, που στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε το γκολ με τον Πετρόπουλο (9΄) και δημιούργησε φάσεις, ενώ στο δεύτερο, οι "Ακρίτες" πίεσαν και στην πρώτη καλή ευκαιρία, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Έλινγκτον (51΄). Πολλά τα κενά στην άμυνα του "τριφυλλιού".

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς στην πρώτη καλή στιγμή στα καρέ της Ξάνθης, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Πετροπούλι. Όπως ήταν εύκολα αντιληπτό, αυτό το τέρμα λειτούργησε θετικά για τους «πράσινους», οι οποίοι είχαν την υπεροχή.

Με κινητήριους «μοχλούς» τους Κατσουράνη και Νίνη, πίεσε την εστία των φιλοξενούμενων και θα μπορούσε το «τριφύλλι» να είχε πετύχει ένα ακόμα τέρμα με τον Γκοβού στο 33΄ αλλά το σουτ του Γάλλου μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Αυτή η φάση ήταν το... ξυπνητήρι για την Ξάνθη, που βγήκε στην επίθεση, θέλησε να δημιουργήσει «πονοκεφάλους» στον Τζόρβα. Και τα κατάφερε σε δύο περιπτώσεις, αλλά το σουτ του Έλινγκτονστο 35΄ πέρασε άουτ, ενώ στο 41΄ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Κατόνγκο, ο Στρμπα δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ.

Πάντως, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στον Παναθηναϊκό, που προσπάθησε να πετύχει ένα ακόμα τέρμα, όμως στην σέντρα του Νίνη στο 42΄ Πετρόπουλος και Γκοβού δεν μπήκαν στην φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή σκηνικού, καθώς η Ξάνθη ήταν αυτή που πίεσε για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφερε στο 51΄ με τον Έλινγκτον, σε μία φάση που η άμυνα του Παναθηναϊκού «κοιμήθηκε».

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι θέλησαν να φτάσουν σε ένα ακόμα τέρμα, ωστόσο, όσες φορές προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Γκσμπούρνινγκ, ο πορτιέρο της Ξάνθης ήταν σωστός στις αντιδράσεις του, ενώ και η άμυνα των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά.

Κάτι τέτοιο φάνηκε και στο 88΄ όταν ο Πετρόπουλος βρέθηκε απέναντι στον Γκσμπούρνινγκ, αλλά καθυστέρησε και ο Κωστούλας με τάκλιν αυτοθυσίας, κράτησε το αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη... άργησε να μπει στον αγώνα, ωστόσο αυτή ήταν που είχε την φάση της αναμέτρησης, καθώς στο 41΄ ο Κατόνγκο έκανε μία απίστευτη ενέργεια «αδειάζοντας» τον Μπουμσόνγκ, αλλά στην συνέχεια, ο Στρμπα δεν κατάφερε να απειλήσει τον Τζόρβα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ

Μπορεί να μην πέτυχε κάποιο τέρμα, αλλά με την είσοδό του, ο Μαρσελίνιο έδωσε άλλη... πνοή στην ομάδα της Ξάνθης, μια και ήταν αυτός που δημιούργησε αρκετούς «πονοκέφαλους» στους γηπεδούχους. Πάντως, πολύ καλό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους έκανε και ο Πόι, από την σέντρα του οποίου ο Έλινγκτον έφερε το ματς στα ίσια.